Gdzie jest deszcz

Źródlo mapy: burze.dzis.net

Gdzie pada deszcz?

Radar, który dostarczamy w naszym serwisie pomoże sprawdzić, gdzie pada aktualnie deszcz na terytorium naszego kraju. Informacje są aktualizowane co 5 minut, dlatego możecie być pewni o aktualność prezentowanych danych.

Dlaczego pada deszcz?

Wiele osób uwielbia pytać, dlaczego zawsze na mnie pada? Są tacy, którzy chcieliby wiedzieć, dlaczego tak bardzo pada, gdy są smutni, kiedy mają ochotę wyjść, lub tylko wtedy, gdy decydują się pobiegać lub zabrać swojego zwierzaka na spacer. Nie ma łatwych odpowiedzi na te prawdopodobnie subiektywne pytania. Jeśli jednak ktoś zapyta “dlaczego deszcz”, odpowiedź byłaby znacznie prostsza.

Na początek, deszcz jest opadem płynnym, w przeciwieństwie do gatunków niepłynnych (takich jak śnieg, grad i deszcz ze śniegiem). Rozpoczyna się od parowania wody w pobliżu powierzchni Ziemi, w postaci rzek, jezior, oceanów lub wód gruntowych, pod warunkiem, że temperatura atmosferyczna przekracza temperaturę topnienia wody (0 ° C). Następnie następuje kondensacja pary wodnej z atmosfery w krople wody, które są wystarczająco ciężkie, aby upaść, często docierając na powierzchnię.

Kiedy woda na powierzchni Ziemi jest ogrzewana przez Słońce, odparowuje i zamienia się w parę wodną, ​​która unosi się w powietrze. Powietrze ochładza się, skrapla się wokół pyłu lub innych cząsteczek w powietrzu, te małe kropelki stają się widoczne jako chmury.

Niektóre krople spadają przez chmurę i łączą się z kroplami deszczu w ich drodze w dół.Ponieważ coraz więcej kropel łączy się ze sobą, stają się one zbyt ciężkie i spadają z chmury w postaci deszczu.

Ciepłe powietrze może gromadzić więcej wilgoci niż chłodne powietrze, więc gdy cieplejsze powietrze jest ochładzane, a wilgoć się skrapla, często pada on mocniej.

Radar opadów – Jak korzystać?

Korzystanie z radaru , który dostarczamy w naszym serwisie jest bardzo proste bo ogranicza się tylko do tego aby spojrzeć na interaktywną mapkę w której zobaczymy aktualne wyładowania atmosferyczne i sprawdzimy, gdzie pada deszcz na ternie Polski.

Dla kogo nasz radar?

Nasz radar został przygotowany z myślą o osobach, które cenią sobie wygodę i lubią planować wydarzenia, gdzie nie zaskoczy ich deszcz. Jadąc na wymarzony urlop lub weekend warto unikać mocnych opadów deszczu, dlatego teraz nie musisz się martwić o to bo wystarczy, że będziesz oglądać na naszym radarze opadów gdzie pada deszcz i co się aktualnie dzieje na interesującym Cię terenie w naszym kraju.